Warsztat: Nowe rozwiązania prawne dla firm rodzinnych

Jednym z kluczowych problemów, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy rodzinni, jest zapewnienie sukcesji, czyli znalezienie następców do przejęcia firmy. Kolejno pojawiające się rozwiązania prawne umożliwiają przedsiębiorcom zadbać o ciągłość działalności, przekazać firmę kolejnym pokoleniom i poradzić sobie w trudnych sytuacjach biznesowych. Rozwijając ten temat, mec. Aleksandra Krawczyk opowie o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, dostępnym także dla przedsiębiorców rodzinnych, zaś mec. Tomasz Szarek przedstawi nowości w obszarze sukcesji firm rodzinnych, w tym dotyczących projektowanej ustawy o fundacji rodzinnej.

Prowadzący

dr Aleksandra Krawczyk LL.M, adwokat, doradca restrukturyzacyjny, partner w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM

Tomasz Szarek, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM

dr Aleksandra Krawczyk LL.M.

adwokat, doradca restrukturyzacyjny, partner w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM

Aleksandra Krawczyk

Aleksandra Krawczyk współpracuje z Kancelarią Prawną SDZLEGAL SCHINDHELM od 2013 r. Jest absolwentką studiów prawa i ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Ukończyła również program Legum Magister in Unternehmensrestrukturierung (LL.M. corp. restruc.) na Uniwersytecie Ruprechta-Karola w Heidelbergu, skierowany do praktyków restrukturyzacji i zarządzania w kryzysie. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na stażach zagranicznych w Niemczech i Republice Czeskiej.

Jest autorką wielu artykułów z zakresu prawa gospodarczego, a także współautorką komentarza do polskiego prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego w języku niemieckim, publikowanego w niemieckim serwisie informacji prawnej. Od czerwca 2015 r. Aleksandra Krawczyk wpisana jest na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu, a od stycznia 2017 r. na listę osób posiadających licencję doradcy restrukturyzacyjnego, uprawnionych do sprawowania funkcji syndyka. Od lipca 2020 r. jest partnerem w SDZLEGAL SCHINDHELM. W grudniu 2020 r. wygrała konkurs Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra organizowany przez Wolters Kluwer. W 2021 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych.

Tomasz Szarek

radca prawny, partner zarządzający w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM

Tomasz Szarek

Tomasz Szarek jest radcą prawnym i partnerem zarządzającym w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM. Od 2009 roku kieruje Działem Prawa Spółek / M&A. Od 2008 roku wpisany na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu. W roku 2010 ukończył Akademię Spółek przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem szeregu komentarzy i opracowań z zakresu prawa spółek. Redaktor naczelny bloga prawniczego „Spółka i prawo” (www.spolkaiprawo.pl). Członek Komisji Rewizyjnej stowarzyszenia IT CORNER – dolnośląskiego klastra nowych technologii, a także koordynatorem prawnym klastra. Od 2018 r. zasiada w zarządzie IAG GLOBAL – międzynarodowej sieci zrzeszającej kancelarie prawne z ponad 60 krajów. W 2021 r. został Przewodniczącym IAG.

Patron warsztatu

SDZLEGAL Schindhelm