Panel dyskusyjny: Ludzie są najważniejsi

Klienci nie są najważniejsi. Najważniejsi są pracownicy. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów.” Richard Branson

Pracownicy stanowią najważniejszy zasób przedsiębiorstwa, a umiejętne zarządzanie nimi to podstawowa kompetencja menedżerska. Ta zasada znana od dawna i obowiązująca również w przedsiębiorstwie rodzinnym, zyskuje na aktualności w nowych realiach gospodarczych, naznaczonych pandemią i przyśpieszonymi procesami transformacji cyfrowej. Do dawnych dylematów decyzyjnych, takich jak np. konflikt między rodzinną atmosferą a wysoką efektywnością, dołożyć należy nowe problemem nie jest już brak pracowników, lecz ich nadmiar, przestaje nim być również brak chętnych do sukcesji, lecz kompetencje kandydatów. 

Panel będzie dotyczyć zagadnień z pogranicza biznesu i psychologii. Odpowiemy na pytania: 

Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w zarządzaniu zespołem w sytuacji nadzwyczajnej?
Jak rozstać się z pracownikiem, nie burząc przy tym kultury organizacyjnej opartej o lojalność lub atmosfery rodzinności?
Jak efektywnie przeprowadzić proces restrukturyzacji pracowniczej?
Czy można i czy warto zatrudniać menedżera na chwilę – na czas kryzysu lub na próbę?

Paneliści

Mariusz Bober, Interim Manager 

Monika Buchajska-Wróbel, Prezes Stowarzyszenia Interim Managers, Partner INWENTA sp. z o.o.  

Beata Staszków, prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź  

Roman Wendt, SIM Certyfikowany Interim Manager, założyciel Stowarzyszenia Interim Managers  

Marcin Wujczyk, radca prawny Wardyński i Wspólnicy sp.k 

Michał Zaborek, prezes zarządu House of Skills 

Moderator: Małgorzata Kuik, partner, Departament Doradztwa Grant Thornton

Małgorzata Kuik

partner Grant Thornton

Małgorzata Kuik

Małgorzata Kuik jest odpowiedzialna za obszar doradztwa strategicznego, tworzenie i wdrażanie strategii rozwoju dla przedsiębiorstw oraz strategii sukcesyjnych.

Od 25 lat współpracuje z polskimi przedsiębiorstwami w zakresie tworzenia i redefiniowania modeli biznesowych, budowania oraz wdrażania strategii, doskonalenia systemów organizacyjno-zarządczych, jak również implementowania rozwiązań innowacyjnych.

Pomaga budować wizję, tożsamość i efektywność firm rodzinnych oraz wspiera je w wypracowywaniu skutecznych rozwiązań, prowadząc warsztaty rozwojowe. Członek zespołu branżowego do spraw firm rodzinnych.

Posiada potwierdzone kompetencje pozwalające prowadzić procesy coachingu w oparciu o 11 kluczowych kompetencji coacha International Coach Federation.  Prelegentka na konferencjach i wydarzeniach biznesowych.

W 2017 roku dołączyła do zespołu konsultingu Grant Thornton.

Mariusz Bober

Interim Manager

Mariusz Bober_KFR

Mariusz Bober – ekonomista, menadżer z 30-letnim doświadczeniem, w tym ponad 20 lat w zarządzaniu na różnych szczeblach: od niższej kadry kierowniczej do zarządów firm dużych i bardzo dużych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych. Szczególnie interesuje się komunikacją w organizacji oraz psychologią zarządzania. Od kilku lat dzieli się doświadczeniami w zarządzaniu i wspomaga małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne. Prowadzi zarówno szkolenia i warsztaty, jak też dłuższe projekty, w których zajmuje pozycję wewnątrz firmy w celu dostosowania systemu zarządzania i organizacji do etapu rozwoju, na jakim znajduje się firma. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw, które zaczynały jako mikro firmy i dzięki talentom założyciela osiągnęły wielkość, przy której właściciel potrzebuje już profesjonalnego wsparcia, przede wszystkim w porządkowaniu procesów, delegowaniu kompetencji, komunikacji i współpracy między pracownikami, rachunku kosztów, zarządzania płynnością, na strategii i zarządzaniu zmianą skończywszy. Prowadzi bloga „Mariusz Bober – menadżer do spraw trudnych” (mariuszbober.pl).

Monika Buchajska-Wróbel

prezes Stowarzyszenia Interim Managers, partner INWENTA sp. z o.o.

Monika Buchajska-Wróbel

Monika Buchajska-Wróbel, prezes Stowarzyszenia Interim Managers

Pomysłodawczyni, inicjatorka i współzałożycielka Stowarzyszenia Interim Managers (SIM), obecnie Prezes Zarządu SIM. Posiada wyjątkowe w polskich realiach doświadczenie w rekrutacji i doborze interim managerów do konkretnych projektów. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz aktywizacji rynku interim management oraz promocji idei IM jako nowoczesnej formy zarządzania. Ekspert branży HR z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w rekrutacji executive search oraz projektach doradczych w obszarze HR.  Zrealizowała szereg projektów dla koncernów, spółek kapitałowych działających na rynku polskim i międzynarodowym oraz dla Venture Capital. Współzałożycielka firmy doradztwa personalnego Inwenta, gdzie od 2004 roku pełni funkcję Partnera Zarządzającego.

Beata Staszków

prezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź

Beata Staszków

Beata Staszków, menedżer z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Po ukończeniu studiów MBA rozpoczęła pracę jako konsultant biznesowy i interim menadżer w firmach potrzebujących wsparcia w czasie kompleksowych procesów restrukturyzacyjnych.
W latach 2010- 2016 pracowała jako konsultant biznesowy, trener i coach w firmach Catalyst, Workstream Consulting, Career Intellignece i Mentor EU w Wielkiej Brytanii. Od 2016 roku Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Jej pasją jest czytanie literatury, słuchanie muzyki poważnej, yoga.

Roman Wendt

SIM Certyfikowany Interim Manager, założyciel Stowarzyszenia Interim Managers

Roman Wendt

Roman Wendt, SIM Certyfikowany Interim Manager®

Ekspert efektywności biznesowej i wizjoner, mówca i doskonały praktyk dzielący się swoimi doświadczeniami, do których należy zaliczyć ponad 20 projektów wdrażania zmian. Interim Manager z 14-letnim doświadczeniem.

Orędownik produktywności, dla którego wszystkie narzędzia i działania, choćby najbardziej rozwinięte technologicznie, są tylko drogą do celu, jakim jest efekt i usatysfakcjonowani ludzie, którzy go tworzą.
Zanim wszedł na ścieżkę interim managementu, zdobywał doświadczenie tworząc od podstaw i doprowadzając do pozycji lidera branży swoją firmę usługową B2B (od poziomu start-up’u), a następnie pracując w ogólnopolskiej firmie konsultingowo-wdrożeniowej.

Autor książek z zakresu usprawniania biznesu i wdrażania zmian, oraz 2 metodyk biznesowych.
Założyciel Stowarzyszenia Interim Managers.

dr hab. Marcin Wujczyk

radca prawny, Wardyński i Wspólnicy

Marcin Wujczyk

Dr hab. Marcin Wujczyk zajmuje się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy ze szczególnym uwzględnieniem praw pracowników do ochrony prywatności oraz współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi. Doradza największym spółkom w Polsce w zakresie procedur zwolnień grupowych, transferu przedsiębiorstwa oraz postępowań antymobbingowych i antydyskryminacyjnych.

Bezpośrednio wspiera w procesie decyzyjnym zarządy oraz dyrektorów personalnych spółek, w tym międzynarodowych. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marcin Zaborek

prezes zarządu House of Skills

Michał Zaborek

Michał Zaborek, prezes zarządu House of Skills, odpowiada za realizację strategii biznesowej, kreowanie i wdrażanie nowych rozwiązań doradczych i szkoleniowych.

Jest absolwentem zarządzania i marketingu Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył również studia Executive MBA, prowadzone przez UQAM (University of Quebec at Montreal) oraz SGH w Warszawie.

Jest wiceprezesem Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu. Współautor książki „Zespoły po polsku. Jak firmy działające na polskim rynku podnoszą swoją efektywność dzięki pracy zespołowej”.

Patroni panelu

Wardyński
Stowarzyszenie Interim Manager