Wystąpienie Gościa Specjalnego

Mariusz Kwiecień

dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej

Mariusz Kwiecień

Mariusz Kwiecień – Dyrektor Artystyczny Opery Wrocławskiej od lipca 2020 roku. Aktualnie realizuje autorski projekt „Opera Młodych” skierowany do wybitnych młodych artystów – stwarzając im wyjątkową szansę na start w przyszłe życie zawodowe. Prowadzi profesjonalne kursy wokalne na wielu uczelniach na całym świecie. Jest też pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie – doktorantem na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Swoją wspaniałą i olśniewającą karierę światową zawdzięcza wyjątkowemu talentowi i ciężkiej pracy. Występował w najważniejszych teatrach operowych świata: Metropolitan Opera, Covent Garden, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej, Lyric Opera w Chicago, Operze Bawarskiej i wielu innych. Publiczność doceniła jego wspaniały głos – baryton, muzyczną wrażliwość, charyzmę i czarującą prezencję sceniczną. Odtwarzał tytułowe role w znanych operach: „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Król Roger” Karola Szymanowskiego, „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego.  Występował jako Almaviva w „Weselu Figara” Mozarta, Malatesta w „Don Pasquale” oraz Nottingham w „Roberto Devereux” Gaetana Donizettiego, Riccardo w „Purytanach” Vincenza Belliniego, Rodrigo di Posa w „Don Carlosie” Giuseppe Verdiego oraz Zurga w „Poławiaczach pereł” Georges’a Bizeta.

Zadebiutował na scenie Met w 1999 roku jako Kuligin w operze „Kátia Kabanová” Leoša Janáčka. Wystąpił tam jeszcze, poza rolami wymienionymi wyżej, m.in. jako Marcello w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego, Guglielmo w „Cosi fan tutte” Mozarta, Escamillo w „Carmen” Georges’a Bizeta, a także jako Enrico w „Łucji z Lammermoor” i Belcore w „Napoju miłosnym” Donizettiego. W Met śpiewał nieprzerwanie od dwudziestu sezonów.

„…olśniewający, wspaniały głos i prezencja […] na dodatek inteligentny. Pełen pakiet…” – napisał Michael White w „The New York Times”.

„…Kwiecień jest jednym z najznakomitszych barytonów naszych czasów i jednym z najbardziej inteligentnych aktorów operowych …” – tak pisano o Artyście po premierze „Poławiaczy pereł” w Lyric Opera of Chicago.